سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بازار ارز و طلا پایتخت

اقتصادنیوز: در چهارمین روز هفته، دلار در کانال 23 هزار تومانی پیشروی کرد؛ امروز، شاخص ارزی 300 تومان افزایش یافت و به بهای 23 هزار و 400 تومان رسید.

گزارش اقتصادنیوزاز بازار طلا وارز پایتخت؛ پیشروی گام‌به گام دلار به سقف قیمتی 28تیرماه

**>

به گزارش اقتصادنیوز این چهارمین روز رشد متوالی شاخص ارزی بود و موجب شد که این ارز به سقف تاریخی 25 هزار و 100 تومان، 28 تیرماه نزدیک تر شود. به باور تحلیل گران، الگوی رشد دلار در ابتدای مردادماه با تیرماه تفاوت معناداری پیدا کرده است . دلار در سه روز اخیر به صورت منظم و با یک سرعت آرام به صورت پله پله به قیمت های بالاتر رفته است، ولی در تیرماه، عمده نوسانات افزایشی این ارز به صورت تند و شارپی صورت می گرفت. به عبارتی ممکن بود که دلار به یکباره از پله اول قیمتی به پله آخر برود، ولی در در روزهای اخیر، به صورت گام به گام و با اطمینان بیشتری افزایش پیدا کرده است. در آن مقطع زمانی به دلیل صعود تند قیمت ها، معامله گران فنی عنوان می کردند که زیر دلار خالی است و احتمال ریزش وجود دارد. در واقع زمانی که قیمت با شیب تندی بالا می رود، معامله گران انتظار دارند که با سرعت زیادی نیز کاهشی شود؛ ولی زمانی که رشد قیمت به آرامی صورت می گیرد، خریدها با اطمینان بیشتری انجام می شود. 

 

قیمت دلار بر تابلوی صرافی های منتخب تغییر نکرد

پس از اینکه قیمت دلار در تیرماه خود را به سرعت به کانال 25 هزار تومانی رساند، بازار با سه روز ریزش شدید مواجه شد و پس از آن روند معاملات کمی آرام گرفت. برخی معامله گران فنی عنوان می کنند تا زمانی که قیمت دلار بالای کانال 22 هزار تومانی قرار دارد، احتمال ورود خریداران به بازار بیشتر است. بازارساز نیز در روزهای اخیر تمایلی از خود نشان نداده است که با نرخ های بازار همراهی کند و قیمت دلار بر تابلوی صرافی های منتخب تغییر معناداری نداشته است. امروز  قیمت دلار بر تابلوی صرافی ملی 20 هزار و 500 تومان بود که تفاوتی با روز دوشنبه نداشت. قیمت دلار بر تابلوی صرافی های منتخب در حالی تغییر نمی کند که پیشتر بازارساز هر زمان قیمت در بازار آزاد افزایشی بود، سعی می کرد با افزایش قیمت صرافی ها، خود را به نرخ بازار نزدیک کند. این مساله از یک جهت از ورود تقاضای کاذب به بازار جلوگیری می کرد و از سوی دیگر، موجب می شد منابع ارزی در قیمت های پایین هدر نروند. 

دراین میان، یکی از فعالان عنوان می کند که فروش ارز توسط صرافی های منتخب کاهش پیدا کرده است. به گفته او، بسیاری از صرافی ها در مراجعه متقاضیان عنوان می کنند که ارزی برای فروش ندارند. در کنار این برخوردهای قضایی و انتظامی نیز با نوسان گیران ارزی افزایش یافته است. دیروز چندین خبر از چنین برخوردهایی منتشر شد. در تجربه های قبلی، گاهی وقتی دلالان احساس می کردند که فضا برای فعالیت آن ها ناامن شده است، در ابتدا قیمت کمی کاهشی می شد ولی به فاصله کمی هزینه ریسک معامله نیز به روی قیمت دلار و سایر ارزها اضافه می شد. 

 

سقوط اونس از سقف، سکه بازان را عقب برد

در روزی که دلار به حرکت نسبتا آرام صعودی خود ادامه داد، سکه تمام بهار آزادی راه کاهشی را در پیش گرفت. روز گذشته فلز گران بهای داخلی 100 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 11 میلیون و 150 هزار تومان رسید. به گفته فعالان، سکه در نزدیکی مقاومت مهم 11 میلیون و 300 هزار تومانی، نیاز به انرژی زیادی برای صعود دارد، ولی امروز چنین توانی در بازار مشاهده نمی شد و معامله گران بیشتر به دنبال سودگیری از خریدهای قبلی بودند که در کانال 10 میلیون تومانی صورت گرفته بود. در کنار این، دیروز دو سیگنال متناقض از سوی طلای جهانی به بازار داخلی مخابره شد. در ابتدای روز نرخ طلا تا هزار و 980 دلار بالا رفت و تحت تاثیر آن قیمت سکه به بالای محدوده 11 میلیون و 300 هزار تومان رفت. با این حال، در ادامه روز طلای جهانی سقوط کرد و معامله گران بازار داخلی نیز با فروش سکه سودگیری خود را آغاز کردند. قیمت سکه بیشتر نسبت به روند قیمتی دلار حساس است ولی تعدادی از سکه بازان نسبت به ادامه رشد دلار مطمئن نبودند‌، در نتیجه سعی کردند با فروش برخی از سکه های خود به صورت موقت از بازار خارج شوند و در انتظار روند دلار و اونس در روز جاری باشند.