سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بررسی تغیرات ارزی و دلایل کاهش قیمت لیر ترکیه

در این مقاله قصد داریم به طور اختصاصی به بررسی تغیرات قیمت لیر ترکیه بپردازیم و نگاهی کلی به نشست سران دو کشور ایران و ترکیه بیاندازیم و ببینیم آیا این نشست باعث تغیرات دائمی در قیمت لیر ترکیه خواهد شد یا خیر. همچنین به تنش های سیاسی کشور ترکیه با همسایگان خود و برخی تحریمات یک طرفه آمریکا علیه ترکیه را بررسی خواهیم کرد و احتمال افزایش و یا کاهش نرخ لیر ترکیه در چند ماه اخیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد: 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا: به دنبال وقوع بحران ارزی که به از دست رفتن حدود یک سوم ارزش قیمت لیر ترکیه شد، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته به منفی سه درصد رسید و تورم در بالاترین سطح 15سال اخیر خود قرار گرفت. به نظر می‌رسد هنوز نیز این کشور با مخاطرات زیادی در خصوص بحران بدهی و بخش بانکی مواجه است.

نرخ رو به رشد قیمت لیر ترکیه امروز

در نظرسنجی رویترز از 43 کارشناس اقتصادی، آنها پیش‌بینی کردند رشد اقتصادی ترکیه در سال جاری منفی 0.3 درصد باشد که فاصله بسیار زیادی از رشد 2.3 درصد پیش‌بینی شده توسط دولت این کشور دارد.

 

اقتصاد ترکیه آخرین بار در سال 2009 و به میزان 4.7 درصد کوچک شده بود و از سال 2010 تا 2017 قیمت لیر ترکیه امروز ، این کشور به نرخ متوسط رشد بسیار خوب 6.6 درصدی دست یافته بود. انتظار می‌ رود در سه ماهه نخست سال جاری، اقتصاد ترکیه 3.4 درصد و در سه ماهه دوم سال 1.2 درصد کوچک‌تر شود.

 

در این نظرسنجی هم‌چنین کارشناس رشد اقتصادی ترکیه را 2.5 درصد در سال 2020 پیش بینی کردند.

معمر کومارچوغلو، کارشناس مؤسسه "استانبول اینوستمنت" گفت: انتظار داریم در نیمه دوم سال، اقتصاد به ریل صعودی باز گردد اما این بازیابی شکننده است و بسیار به تحولات سیاسی و ژئوپلتیکی دارد.

بررسی تغیرات جهانی نرخ لیر ترکیه

برات البایراک، وزیر دارایی ترکیه در روز چهارشنبه هفته گذشته از بسته پیشنهادی دولت برای تأمین مالی بانک‌ها رونمایی کرد. تحلیل گران معتقدند انجام اصلاحات بیشتر در اقتصاد ترکیه می‌تواند اعتماد سرمایه گذاران را مجدداً احیا کند.

 

در شش نظرسنجی مختلف صورت گرفته، شرکت کنندگان احتمال درخواست کمک ترکیه از صندوق بین‌المللی پول قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد را منتفی دانستند. هم چنین شرکت کنندگان، تورم ترکیه تا پایان سال را 15.5 درصد پیش‌بینی کردند. آنها همچنین پیش‌بینی کردند بانک مرکزی به خواسته اردوغان برای کاهش نرخ بهره تن دهد و با کاهش آن به 19.25درصد موافقت کند.

رایزنی مقامات ایرانی با مقامات ارشد ترکیه

به گزارش اقتصادنیوز محمد جواد ظریف امروز در صدر هیاتی سیاسی و در ادامه مشورت ها و رایزنی های مستمر و منظم بین مقامات کشورمان و مقامات سوریه و ترکیه، در سفری دو روزه به سوریه و پس از آن به ترکیه سفر می کند.

ظریف علاوه بر رایزنی و گفت‌وگو با مقامات عالی رتبه این کشورها مهمترین موضوعات فی‌مابین در روابط دوجانبه، از جمله تفاهمات روسای جمهور دو کشور را پیگیری خواهد کرد.

 

هماهنگی مواضع در مهمترین موضوعات منطقه ای و بین المللی با هدف کمک به تعمیق و تحکیم صلح و ثبات منطقه ای، از دیگر اهداف سفر وزیر امور خارجه است.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ دریا اورس، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: روسای جمهوری 2 کشور در تمامی دیدارهای خود در 8 سال اخیر به ظرفیت های بزرگ سرمایه گذاری و هدف گذاری 30 میلیارد دلاری معاملات تجاری 2 کشور اشاره کرده اند.

وی با بیان اینکه چند سال پیش حجم معاملات 2 کشور به 22 میلیارد دلار رسیده بود، اظهار داشت: بعد از اعمال تحریم ها از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و بروز برخی مشکلات اقتصادی جهانی، این حجم معاملات کاهش یافت.

سفیر جمهوری ترکیه در تهران با تاکید بر برقراری دوباره مناسبات اقتصادی و روابط تجاری بین 2 کشور، گفت: در سال جدید تلاش می شود حجم مبادلات اقتصادی 2 کشور به رقم های بسیار بالایی برسد و اراده بسیار بالایی بین روحانی و اردوغان، 2 سیاستمدار بزرگ منطقه، در این زمینه وجود دارد و هر دو مایل هستند به این رقم ها برسند.

اورس با اشاره به برخی موانع و تهدیدها در برقراری دوباره این مناسبات، ادامه داد: اگر بتوان این تهدیدها را به فرصت تبدیل و این بحران را به خوبی مدیریت کرد، به نفع 2 کشور خواهد شد و نرخ لیر ترکیه ، روابط سیاسی و تجاری توسعه می یابد.

وی گفت: در ایران و ترکیه افراد مرتبط روی مسائل مختلف از جمله گمرکات، تورم، نوسانات ارز و کاهش ارزش پول ملی کار می کنند و تلاش می شود تورم مهار شود و نرخ ارز به قیمت واقعی خود برسد.

سفیر جمهوری ترکیه در تهران یادآوری کرد: تدابیر 2 طرفه از سوی هیات ها و کمیته های مشترک فنی برای حل مسائل و مشکلات تجار ایرانی و ترک اتخاذ می شود و هر چه زودتر مشکلات تجار در کمیسیون مشترک اقتصادی 2 کشور مطرح و راهکارهای لازم اتخاذ خواهد شد.

اورس با اشاره به اعمال تحریم ها از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، افزود: اقدام آمریکا در اعمال تحریم ها برای کشورهای مختلف موجب می شود تا تاثیر منفی آن بر تمامی کشورهای همسایه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ایجاد شود.

وی گفت: رئیس جمهوری ترکیه در تمامی محافل بین المللی به صراحت اعلام کرده که در برابر تحریم ها سرفرود نمی آوریم و از سیاست های مستقل خودمان پیروی می کنیم، زیرا کشور ما مستقل است.

اورس با بیان اینکه اردوغان اعلام کرده که تحریم ایران را قبول نمی کند، ادامه داد: ترکیه سعی می کند هرچه در توان دارد در کنار کشور دوست ایران قرار گیرد تا از تاثیر تحریم ها بر این کشور بکاهد.

 

آخرین نرخ قیمت لیر ترکیه

قیمت لیر ترکیه، امروز به 2,359 (دو هزار و سیصد و پنجاه و نه ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش 1.14 درصدی داشته است.

جدول قیمت 3 روز اخیر قیمت لیر ترکیه

قیمت (تومان)

مقدار تغییر

درصد تغییر

تاریخ

2,359

27

1.14

امروز

2,332

-26

-1.12

روز قبل

2,358

-45

-1.91

2 روز پیش

به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند