سفارش تبلیغ
صبا ویژن

علل افزایش قیمت میوه در بازار میوه و تره بار

 

قیمت میوه

 رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی شهر تهران درباره وضعیت قیمت میوه در بازار گفت: یک شنبه هر هفته با حضور نمایندگان جهاد کشاورزی، تعزیرات، اتحادیه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران اقدام به کشف میوه و تره بار می کنند.  

افزایش قیمت میوه حاصل جو روانی

به گزارش خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی ، شاعری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص عوامل افزایش قیمت میوه ، تصریح کرد:یکی از علل افزایش قیمت میوه و تورم اخیر، جو روانی در جامعه ناشی از اتفاقات اقتصادی و سیاسی اخیر است.

شاعری افزود:هزینه حمل و نقل، هزینه نهاده های کشاورزی همچون کود و سم افزایش پیدا کرده و تلاطم قیمت ارز را هم طی چند ماه گذشته داشته ایم .وی ادامه داد: همچنین سرمازدگی امسال خسارت 8 هزار میلیارد تومان  به باغداران تحمیل کرده و هم افزایی این عوامل سبب افزایش قیمت میوه شده است.

وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار، خوب عمل نکرده است

این عضو کمیسیون کشاورزی اظهار داشت:بازار تابع عرضه و تقاضاست امسال جهاد کشاورزی در تنظیم بازار خوب عمل نکرده است و کمبود عرضه سبب بروز نابسامانی در بخش میوه شده است.وی تصریح کرد:امسال شرایط اقتصادی خاصی پیش آمد و تولید به دلیل سرمازدگی کمتر شد که سبب افزایش قیمت ها شد، سال های گذشته هم دلال ها بودند اما امسال عوامل دیگر در گرانی موثر بود.

ضرورت اصلاح سیستم توزیع میوه

بر اساس این گزارش در ادامه  یداللهی برنامه رئیس هیئت‌ مدیره اتحادیه سراسری باغداران کشور با اشاره به نقش واسطه ها در نابسامانی بازار میوه گفت: درآمد افزایش قیمت میوه تنظیم بازار به جیب کشاورز نرفته است.وی از ارائه نشدن برچسب بر روی میوه در مراکز خرید و فروش انتقاد کرد و افزود: سیستم توزیع میوه باید از تولید به مصرف اصلاح و حق العمل حذف شود و محصول متناسب با کیفیت آن قیمت گذاری و از باغدار خریداری شود.

میزان محصولات تولیدی بیش از نیاز داخل است

بر اساس این گزارش  رادفر مشاور معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی گفت: دولت از طریق پرداخت یارانه به حلقه های تولید از جمله کود ، بذر و سم مانع از افزایش قیمت محصولات باغی شده است.وی  افزود: گرانی قیمت میوه ارتباطی به تولید ندارد و در سال آینده تلاش این است که دلالی های کاذب حذف شود.

رادفر تصریح کرد: ایران در تولید محصولات باغی جزو ده کشور اول است و 3 درصد تولید دنیا را دارد و میزان محصولات تولیدی کشور بیش از نیاز کشور است.

سرمازدگی عامل اصلی گرانی میوه

بر اساس این گزارش صابری رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در گفتگوی تلفنی با برنامه گفت: علت اصلی  افزایش قیمت میوه  سرمازدگی محصولات در فصل گذشته است.صابری افزود: در حال حاضر  3 تا 10 درصد بعنوان حق العمل کار بارفروشان بر قیمت میوه اضافه می شود.

وی تصریح کرد: شغل ما خرید میوه از کشاورز و باغدار و با کشیدن کمترین سود ممکن به قیمت میوه آنرا به دست مصرف کننده رساندن است، قیمت را میزان عرضه و تقاضا تنظیم می کند.

صابری از آفت پرتقال های شمال کشور  در سال گذشته خبر داد و گفت: مقدار و کیفیت میوه در صورت کنترل نشدن آفت محصول کاهش یافته و در اثر کمبود آن در بازار ، قیمت افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص قیمت میوه گفت: به طور مثال قیمت سیب در بازار از 5 هزار تومان تا 15 هزار تومان است که خرده فروشان قیمت  را برحسب نوع میوه بر روی آن درج کرده اند و باید توسط بازرسان نظارت شود.

چندی پیش، بازار آجیل و قیمت‌های مرتبط با آن به عنوان یکی از اساسی‌ترین خوراکی‌های این شب خاص مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در ذیل این گزارش تلاش می‌شود وضعیت بازار میوه در آستانه طولانی‌ترین شب سال مورد ارزیابی قرار گیرد.اساسا میوه از نمونه اقلام و محصولاتی است که پای ثابت میزپذیرایی تمام خانوار‌های ایرانی در مجالس عروسی و عزا به شمار می‌رود.

میوه برای تمامی اقشار جامعه اهمیت دارد!

فارغ از شب یلدا، میوه از محوری‌ترین خوراکی‌هایی است که خانوار‌های ایرانی در طول سال در سبد خرید غذایی خویش لحاظ می‌کنند، اما شب یلدا قرابت خانوار‌ها با میوه، بیش از هر زمان دیگری ظهور و بروز می‌کند، به تعبیری می‌توان گفت: میوه از اقلامی به شمار می‌رود که تمامی قشرهای جامعه اعم از دهک‌های ضعیف، طبقات متوسط و اقشار مرفه جامعه به خرید آن مبادرت می‌ورزند و البته به فراخور قدرت خرید، انتخاب نوع میوه‌ها و کیفیت آن متفاوت خواهد بود.

شاید کاهش قدرت خرید و گرانی باعث شود، شب یلدا بدون آجیل و صرفا با خرید تخمه آفتابگردان سحر شود، اما اجتناب و امتناع از خرید میوه برای این شب، امری محال است، محالی عرفی که در صورت حصول آن، جز شرمندگی چیز دیگری برای سرپرست خانوار باقی نخواهد گذاشت.متأسفانه قیمت میوه در این بازار به میزانی بالا رفته که خرید و تهیه آن برای بسیاری از قشرها و گروه‌های اجتماعی سخت و دشوار شده  است.