سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید

روند صعودی قیمت سکه در بازار تهران

قیمت سکه

به گزارش تابناک اقتصادی؛ از ابتدای هفته جاری روندقیمت سکه و طلا در بازار تهران، در مسیر افزایشی بوده است. گرانی که رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر برای آن دلایل مختلفی را بیان می کند.

افزایش قیمت سکه و طلا در بازار تهران 

گزارش ها از بازار طلای تهران حاکی است که سکه طلای بهار آزادی به قیمتی بیش از 5 میلیون و صدهزار تومان به فروش رفته است. ساعاتی پیش از این خبرگزاری ایسنا گفته بود هر قطعه سکه طلای بهار آزادی امروز بیستم فروردین (نهم آوریل) در شروع فعالیت بازار، با رشد 165 هزار تومانی نسبت به دیروز، 4 میلیون و 990 هزار تومان فروخته شده بود. 

تحول در قیمت ها در اولین روز پس از "سازمان تروریستی" شناخته شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی ایالات متحده آمریکا در بازار طلا و ارز تهران به وجود آمده است. به جز تحولات مرتبط با مسائل ایران و آمریکا، قیمت جهانی طلا رو به افزایش است که به نظر می رسد این موضوع هم روی بالارفتن نرخ سکه طلا در ایران اثر داشته است. 

افزایش قیمت دلار آمریکا به بیش از 14 هزار تومان 

ارزش ریال واحد پول جمهوری اسلامی ایران در یک سال اخیر به شدت کاهش یافته است 

همزمان با افزایش قیمت سکه طلا در بازار تهران، قیمت هر دلار آمریکا در بازار خرید و فروش غیررسمی ارز هم رو به افزایش گذاشته است. 

بیشتر بخوانید : آخرین اخبار قیمت سکه در اقتصادنیوز

در حال حاضر قیمت فروش هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران، بیشتر از 14 هزار تومان است که نسبت به اولین نرخی که امروز صبح در تهران معامله شده، بیش از 500 تومان افزایش داشته است. 

یورو واحد پولی اتحادیه اروپا 15 هزار و 600 تومان و پوند واحد پول بریتانیا هم امروز با نرخ 18 هزار و 500 تومان، نسبت به روز گذشته افزایش قیمت داشته است. 

رسانه های ایران می گویند بازار ارز که شروع فعالیت کاری در سال 1398 را با ثبات آغاز کرده بود، از ابتدای سال جدید تا دو روز پیش تغییر قابل توجهی نداشت، اما از دیروز بانک‌ها نرخ ارز را افزایش دادند. 

 

آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد 

واکنش به اقدام آمریکا؛ نمایندگان با لباس سپاه به مجلس ایران رفتند 

ایالات متحده روز گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک سازمان تروریست اعلام کرد و وزیر خارجه این کشور گفت که آمریکا به دنبال قطع دسترسی های مالی این نهاد است. ایران هم در واکنش به تصمیم ایالات متحده، نیروهای نظامی این کشور در منطقه خاورمیانه را تروریست خوانده است. از روز گذشته مقام های دو کشور با لحن تهاجمی تری در مقایسه با گذشته یکدیگر را مخاطب قرار می دهند. 

به نظر می رسد که تلاطم در بازار ارز و طلای ایران متاثر از فضای تنش آلود روابط با آمریکاست. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران وعده داده که قیمت ارز کنترل خواهد شد و گفته است که تصمیم آمریکا درباره سپاه پاسداران "تاثیر پایداری بر بازار ارز نخواهد گذاشت". 

  دلایل افزایش قیمت دلار و قیمت سکه در بازار

از تهران گزارش شده است که بانک‌ها امروز بیستم فروردین هر دلار آمریکا را 13 هزار و 295 تومان و هر یورو را 14 هزار و 931 تومان خریداری می‌کردند که اندکی از قیمت خرید روز گذشته بیشتر است. 

ایالات متحده آمریکا در میانه بهار سال گذشته از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج شد و همه تحریم هایی که با این توافق رفع شده بود را مجددا علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشت. از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید به خروج از توافق هسته ای کرده بود، بازار ارز و طلا در ایران دچار بی ثباتی و افزایش قیمت شد. 

بحران قیمت ارز، از فروردین سال گذشته و پیش از خروج آمریکا از برجام، با افزایش یک باره قیمت ها وارد مرحله تازه ای شد. 

تحریم نفت ایران از سوی آمریکا و کاهش صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران از 2 میلیون و 500 هزار بشکه به حدود یک میلیون بشکه در روز، موجب کاهش درآمدها و تحلیل رفتن منابع ارزی جمهوری اسلامی ایران شده است. 

تنش میان آمریکا و مکزیک یکی از دلایل افزایش قیمت جهانی طلا

 به نقل از طلانیوز؛ در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با 0.2 درصد افزایش، به 1332.30 دلار رسید. 

بازارها اواخر هفته گذشته از توافق میان آمریکا و مکزیک برای اجتناب از یک جنگ تجاری دیگر مطلع شدند و طلا در نتیجه واکنش بازارها به این خبر روز گذشته بیش از یک درصد سقوط کرد و در اواسط معاملات تا رکورد 1324.50 دلار عقب‌نشینی کرد. 

دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ در این باره گفت: کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و مکزیک روی بازار طلا تأثیر منفی گذاشت، اما نگرانی‌ها پیرامون مذاکرات آمریکا و چین برطرف نشده است. در نتیجه این نگرانی‌ها ریزش طلا در روز گذشته دوام چندانی پیدا نکرد و همچنان تا حدودی تقاضا برای خرید دارایی مطمئن از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: آماده است در صورت عدم پیشرفت مذاکرات تجاری با رئیس جمهور چین در نشست ماه جاری سران گروه 20 در ژاپن دور دیگری از تعرفه‌های تنبیهی را روی واردات کالاهای چینی وضع کنند.